
Cerkev Sv. Štefana se nahaja med primorskimi hišami, katere jo strnjeno obdajajo. Cerkev je usmerjena proti vzhodu. Na južni strani je obdana z lipami. Cerkev Sv. Štefana praznuje svojo šagro, kot se reče praznovanju cerkvenega zavetnika, 26. decembra na dan mučenca Štefana. Vzrok, da je cerkev posvečena mučeniku Štefanu lahko iščemo v ustanovitvi kapitlja Sv. Štefana v Ogleju, od koder se je čaščenje Sv. Štefana razširilo tudi na naše kraje.
Nastanek cerkve je povezan s cerkvijo Sv. Marka, saj bila cerkev Sv. Štefana zgrajena kot podružnica te cerkve leta 1345. Cerkev je doživela veliko sprememb, saj so jo leta 1556 v celoti prenovili oziroma kar podrli in zgradili današnjo cerkev v gotskem slogu. Takrat je tudi postala župnijska cerkev in versko življenje se je preselilo iz manjše cerkve v osrčju Vipave na rob, v večjo prostornejšo cerkev.
Obiskovalec bi danes zaman iskal gotski slog v cerkvi, saj je bila v letih 1737 in 1738 obnovljena in barokizirana. Gotski prezbiterij so modernizirali: odstranili so služnike in rebra. O gotskih značilnostih še vedno pričata dva služnika, ki sta delno ohranjena v zidu nad glavnim oltarjem, na zunanji strani pa gotski oporniki še vedno opravljajo svojo nalogo. Cerkev je po letu 1750 postala baročna cerkev.
Zvonik je po višini razdeljen na pet nadstropij in velja za posebno vrsto zvonika, predvsem streha, ki so jo ob prenovi spremenili in nič več v obliki piramide, ampak ima obliko baročne čelade.
Cerkev je prvotno poznana po njenih freskah, ki po svoji kvaliteti spadajo v sam vrh. Prvo stropno fresko je narisal Franc Jelovšek leta 1738. Nova ladja je bila zgrajena leta 1750 in Jelovšek je tu narisal tri freske. Na freskah je upodobljeno: od zahoda proti vzhodu – latinski trije očetje: Sv. Avguštin, Sv. Ambrož, Sv. Gregor Veliki, Sv. Hieronim, na drugi Marijinio vnebovzetje in na tretji štirje evangelisti. Oltar je zasnovan v klasicističnem stilu: celoten je iz belega marmorja, ampak ima tudi baročne poteze. Ena teh značilnosti je s čopki okrašena zavesa, ki se imenuje lambrekine.
Slikar Andrej Herrlein je naslikal novo oltarno sliko Sv. Štefana v letu 1796, ki je visela nad glavnim oltarjem, sedaj pa je v krstilnici. Resnična arhitektura se zaključuje z bogato okrašenim zidcem, ki omogoča pogled na odprta nebesa.
![]() ![]() |
Vipava
Vipava je naselje in center istoimenske občine, ki se nahaja v zgornjem delu Vipavske doline. Nahaja se poleg številnih izvirov reke Vipave, ki je edina reka v celotni Evropi z delta izvirom. Zaradi številnih izvirov so prebivalci mesta zgradili 25 mostov, najstarejši se nahaja za dvorcem Lanthieri. [_Preberite več_]